Bardzo dawno temu

Kościół parafialny na początku XX wieku
Kościół parafialny na początku XX wieku Kościół parafialny na początku XX wieku

Są to najstarsze zachowane fotografie wnętrza kościoła sprzed 1939 roku. Przede wszystkim odznacza się ciemniejszą malaturą zmienioną w latach 60. na obecną kolorystykę z przeważającą ilością bieli i złota. Dobrze widoczne są nieprzeciętne w swym stylu i kunszcie wykonania stacje Drogi Krzyżowej, które starsi parafianie z pewnością jeszcze pamiętają. Struktura ołtarza naznaczona jest czasem przedsoborowej liturgii.

Jest również szereg innych detali, na które warto zwrócić uwagę: figury Jezusa Chrystusa po lewej i Matki Bożej po prawej stronie ołtarza (widoczne na zdjęciu w dużym przybliżeniu), rozbudowane tabernakulum, św. Nepomucen trzyma jeszcze w ręku krzyż, którego dziś jest już pozbawiony, po obydwu stronach ołtarza są ławki takie same jak w nawie głównej, balaski mają drzwiczki, figury św. Hieronima i św. Augustyna w lewej części ołtarza są zamienione miejscami, po lewej stronie wisi obraz Matki Bożej wraz z św. Dominikiem i św. Katarzyną (teraz umieszczony w ołtarzu bocznym), pod nim zdobiona krata balkonu. Warto zwrócić również uwagę na wieczną lampę, żyrandole i lampki przy zakrystii oraz tabliczki z nazwiskami ówczesnych prafian wewnątrz ławek. Ponadto ambona (czynnie używana podczas liturgii przedsoborowej) i wejście do zakrystii są przyozdobione materiałem.

 

Mieszkańcy Budzowa w latach 40. XX wieku

kommunion1 Lata 40. XX wieku Lata 40. XX wieku

 

Pierwsze Komunie św. dzieci z rodzin niemieckich. II wojna światowa, choć zburzyła ogólnoświatowy ład, nie zakłóciła cyklicznego porządku roku liturgicznego i udzielania sakramentów w dawnym Schönwaldzie. Życie upływało im normalnie, z dala od huku armat wojennych. Do czasu.

Pierwsze dwa zdjęcia – jak wspomina swoją Pierwszą Komunię św. Edgar Kohs, na fotografii chłopiec z grzywką w drugim rzędzie – datowane są na 28 czerwca 1942 roku. Trzecie natomiast datowane jest na 18 maja 1941 roku. Wśród dzieci stoi również ks. Kurt Erber, ostatni niemiecki proboszcz parafii Schönwalde od 1937 roku do końca wojny i wysiedlenia w 1946 roku.

II wojna światowa moment wywiezienia dzwonów (ze zbioru H. Marciniak) II wojna światowa - moment wywiezienia dzwonów

Czas II wojny światowej. Trzy z widocznych na powyższej fotografii dzwonów zostały wówczas wywiezione z Budzowa i niestety nie wiemy, dokąd zostały wtedy transportowane i co się z nimi ostatecznie stało. Tylko jeden z nich, trzeci w kolejności, pozostał w kościele. Choć uszkodzony, służy parafii do dziś (historia budzowskich dzwonów jest szerzej opisana w dziale historii parafii). Wśród dzieci stoi jedna z sióstr boromeuszek posługujących w Budzowie do lat 50.