Cicha obecność – jubileusz sióstr dominikanek

Rok 1953. Miejscowy klasztor niemieckich sióstr boromeuszek musi zamknąć placówkę w Budzowie. Autochtonki nie mają nowych powołań, muszą wyjechać do rodowitych Niemiec. Proboszcz ks. dr Michał Białowąs zna siostry dominikanki z Włodowic koło Nowej Rudy, gdzie był wcześniej proboszczem. Sprowadza je do Budzowa. Pierwsze zakonnice s. Gertruda i s. Margarita zaczynają pracę w naszej miejscowości, gdzie nieprzerwanie siostry dominikanki pełnią posługę już 60 lat.

 

13 października 2013 roku ks. dziekan Bogdan Wolniewicz z ks. proboszczem Piotrem Hebdą odprawili Mszę św. jubileuszową. Na uroczystości były obecne siostry z domu generalnego w Krakowie oraz pobliskiego Kłodzka.

 

Jak wyglądała praca dominikanek przez 60 lat? Katecheza, posługa w kościele, wśród mieszkańców ubogich i chorych. Obecność czasem niezauważalna – jak charakterystyczny cichy dźwięk skrzypiących butów s. Luminaty przechodzącej przez nasz kościół – wielu jeszcze pamięta. Poniżej kilka zdjęć wyszukanych w kronice parafialnej. Niestety nie wszystkie siostry są wymienione z imienia i nie wszystkie uwiecznione na zdjęciach.

 

Posted in AKTUALNOŚCI.